Skąd się biorą zakwasy i jak ich unikać?

1 min czytania

zakwasy-bol-miesni

Każdy wie, jakie to uczucie, gdy po ciężkim treningu bolą mięśnie. Najpopularniejszą formą tego dyskomfortu są tak zwane zakwasy. Może on być dla nas prawdziwym utrapieniem przez kilka następnych dni. Przeczytaj dzisiejszy wpis i dowiedz się, co to są zakwasy i jak sobie z nim radzić.

Skąd biorą się zakwasy?

Zakwasy, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego to ból mięśni pojawiający się 24-72 godziny po intensywnym wysiłku fizycznym. Stan ten jest powszechnie określany jako bolesność mięśni o opóźnionym początku (delayed onset muscle soreness). DMS jest powszechnie wiązany z obecnością kwasu mlekowego w mięśniach.

W rzeczywistości kwas mlekowy jest usuwany z tkanki mięśniowej przez krew w ciągu 1-2 godzin po intensywnym wysiłku i jest wykorzystywany przez wątrobę do różnych procesów, dlatego kwas mlekowy nie pozostaje w mięśniach po zakończeniu ćwiczeń.

Nie istnieje jedna pewna teoria na temat pochodzenia zakwasów, ale najbardziej rozpowszechniona hipoteza mówi, że zakwasy są spowodowane przez mikrourazy strukturalne we włóknach mięśniowych, które rozciągają się zamiast kurczyć. Dodatkowo destabilizacji ulegają połączenia między miozyną a aktyną, naruszona zostaje integralność ścian komórkowych otaczających włókna mięśniowe.

Co na zakwasy?

W przypadku bólu mięśni najlepiej jest wziąć gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Zalecana jest także sauna, która oprócz rozgrzania mięśni pomoże w detoksykacji organizmu. Jeśli nie możesz skorzystać z sauny, możesz przygotować sobie ciepłe okłady na bolące obszary ciała lub użyć kremu rozgrzewającego. Innym sposobem na zmniejszenie napięcia mięśni jest naprzemienny ciepły i zimny prysznic. Oznacza to, że po gorącym prysznicu następuje zimny lub odwrotnie.

Przygotowanie przed treningiem

Wiadomo, że opóźnionej bolesności mięśni można zapobiec. Jeśli zaczniesz ćwiczenia powoli i stopniowo, Twój organizm będzie znacznie lepiej przygotowany do ćwiczeń. Co to oznacza? Musisz przygotować mięśnie na wysiłek i wprowadzać ćwiczenia powoli. Po długiej przerwie w treningach lub intensywnych ćwiczeniach możesz nabawić się kontuzji.

Czy zakwasy są negatywnym zjawiskiem?

Ból jest normalnym elementem ćwiczeń. Ból mięśni wskazuje, że mięśnie odbudowują się, wzmacniają i zwiększają swój rozmiar. Zależność ta nazywana jest superkompensacją, czyli stanem, w którym uszkodzone włókna mięśniowe są zastępowane przez kilka nowych podczas ćwiczeń. Niewielki ból może być zjawiskiem pozytywnym i świadczyć o tym, że mięsień się rozwija.

Jaka nerka na rower?

maxforma
2 min czytania

Jaki bidon na rower?

maxforma
2 min czytania

Jaki plecak na rower?

maxforma
2 min czytania