Jaki plecak na rower?

2 min czytania

młoda kobieta z plecakiem na rowerze

Istnieje wiele sposobów na transport niezbędnych rzeczy na rowerze. Są to m.in. popularne w mieście (szczególnie wśród kobiet) koszyki na kierownicę, ale także mocowane do bagażnika sakwy oraz rozmaite torby i torebki. Wszystkie te akcesoria montowane są na konstrukcji pojazdu, natomiast możesz także zdecydować się na transport swojego bagażu w plecaku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki plecak na rower warto wybrać!

Jaki plecak rowerowy na jednodniowe krótkie wycieczki?

Kilkugodzinna wycieczka rowerowa nie wymaga zabierania ze sobą dużego bagażu, dlatego plecaki o pojemności 50 czy 60 litrów nie są konieczne. Jeśli natomiast chcesz przewieźć sporo sprzętu, np. biwakowego, lepiej wybrać sakwy lub torebki. Jeśli bierzesz ze sobą tylko niezbędne rzeczy, możesz postawić na lekkie i niewielkie plecaki. Będą one dużo wygodniejsze. Takie modele często wykorzystywane są podczas wyścigów i maratonów MTB. Zmieści się w nich bukłak, pompka, prowiant, cienka kurtka, zapasowa dętka i inne niewielkie, ale przydatne sprzęty. Planując wycieczkę rowerową ze swoją pociechą, koniecznie sprawdź jaki bidon dla dziecka wybrać!

Plecak rowerowy na wycieczkę całodniową

Na całodniowy rajd rowerowy trzeba zabrać zdecydowanie więcej prowiantu i wody. Ze względu na różnice temperatur rano, w dzień i wieczorami oraz możliwość zmiany pogody, konieczne jest także zabranie zapasowych ubrań. Warto wybrać na taką okazję plecaki o pojemności od 15 do 20 litrów. Taki rozmiar świetnie sprawdzi się także jako plecak miejski dla osób, które dojeżdżają na rowerze do pracy. Jeśli wybierasz się na długą rowerową wyprawę, przeczytaj nasz artykuł – jaki bidon na rower!

Cechy dobrego plecaka rowerowego

Aby dobrać odpowiedni plecak na rower, warto zastanowić się nad kilkoma najważniejszymi aspektami. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie plecaka rowerowego?

Szelki w plecaku rowerowym

Zazwyczaj dostępne są plecaki z szelkami z dodatkiem gąbki lub innego miękkiego materiału albo szelki materiałowe, które zwykle pokryte są siatką. Najważniejsze jest, aby były one szerokie i dopasowane oraz posiadały możliwość regulacji. Wąskie paski będą powodować dyskomfort, mocno wbijając się w ramiona.

Pas piersiowy

Obecność pasa piersiowego w plecaku znacznie poprawia jego stabilność. Ponadto szelki w większym stopniu opierają się na klatce piersiowej, dzięki czemu unikamy nieprzyjemnego wbijania się ich w ramiona.

Pas biodrowy

To najważniejszy element konstrukcji plecaka na rower. Właściwie dopasowany pas biodrowy o odpowiedniej szerokości może utrzymywać na biodrach nawet 2/3 ciężaru plecaka! Szeroki pas biodrowy to coś, na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Dzięki niemu ramiona będą odciążone, a cały plecak bardziej stabilny.

→→→ Sprawdź także: Jaka nerka na rower?

Wodoszczelność lub ochrona przed wilgocią

Najlepszym sposobem na suchy plecak jest unikanie deszczu, jednak nie zawsze jest to możliwe. Kiedy pada, bagaż można zabezpieczyć specjalnym przeciwdeszczowym pokrowcem lub a zawartość plecaka umieścić w foliowym worku. Niektóre plecaki cechują się pewnym stopniem wodoodporności, jednak zazwyczaj jest to ochrona przed niezbyt obfitymi opadami deszczu. Wyjątkiem od tej zasady są plecaki w formie transportowych worków, które wykonane są ze specjalistycznych materiałów, np. cordury.

Liczba komór i kieszeni

Tutaj nie ma jednej wytycznej, której trzeba się trzymać. Liczba komór i kieszeni w plecaku rowerowym zależy od indywidualnych preferencji. Jedna komora i brak kieszeni to nienajlepszy wybór, kiedy masz w plecaku dużo drobiazgów. Trudno będzie je znaleźć. Z pewnością przyda się choć kilka niewielkich kieszonek, w których można umieścić klucze, portfel czy telefon.

Jaka nerka na rower?

maxforma
2 min czytania

Jaki bidon na rower?

maxforma
2 min czytania