Odzież kompresyjna to rodzaj garderoby sportowej. Wywiera ona ukierunkowany i kontrolowany nacisk na ciało. Do odzieży kompresyjnej możemy zaliczyć: skarpety i rękawy, legginsy i koszulki. Jest używana przez sportowców, jak i osoby z chorobami mięśniowo-ścięgnistymi oraz pacjentów podczas rehabilitacji.
Czym jest odzież kompresyjna?
Rękawy kompresyjne to element odzieży sportowej, który zakładamy na ręce, uda łydki. Odzież kompresyjna jest wykonana z elastycznego materiału. Najczęściej są to: spodenki, legginsy, rękawy. Warto podkreślić, że ubrania kompresyjne są obcisłe i uciskają mięśnie, co prowadzi do lepszego przepływu krwi do mięśni.
Zastosowanie Legginsów męskich ←←← Sprawdź
Dzięki temu mięśnie otrzymują więcej tlenu i składników odżywczych. Są wykonane z materiału zwanego elastanem, który jest rozciągliwy, ale zawsze wraca do swojej pierwotnej formy. Kompresja pozwala mięśniom pracować ciężej, szybciej się regenerować i odbudowywać.
Rodzaje odzieży kompresyjnej
Do odzieży kompresyjnej można zaliczyć:
- Skarpety kompresyjne,
- Opaski kompresyjne,
- Spodnie kompresyjne,
- Legginsy i getry kompresyjne,
- Rękawy kompresyjne/
Dla kogo odzież kompresyjna?
Odzież kompresyjna ma szerokie zastosowanie. Zapewnia ona m.in. wsparcie i ochronę przed urazami podczas biegu. Co istotne, używają jej także osoby uprawiające inne sporty wymagające biegania, takie jak:
– koszykówka,
– piłka nożna,
– triathlon,
– jazda na rowerze.
Odzież kompresyjna może być także używana w sportach siłowych, takich jak kulturystyka. Jeśli pracujesz nad górną częścią ciała, powinieneś nosić odzież Elite Compression, która obejmuje obszar od łokcia do połowy przedramienia. Zapewnia on ukierunkowany ucisk od dołu do góry, dzięki czemu poprawia naturalny przepływ krwi. Tymczasem osoby, które intensywnie trenują biceps i triceps, powinny nosić
Plusy i minusy odzieży kompresyjnej
Zaletą odzieży kompresyjnej jest fakt, że wspomaga i poprawia funkcjonowanie funkcji fizjologicznych. Jest to nieinwazyjna metoda, która działa poprzez drenaż limfatyczny, szeroko stosowana w fizjoterapii. Co więcej, niektóre efekty jej działania są podobne do rolowania lub masażu sportowego. Odzież uciskowa sprzyja lepszemu krążeniu krwi, zapobiegając powstawaniu „basenów” zastoju krwi w organizmie. W rezultacie do mięśni dociera więcej natlenionej krwi, dzięki czemu stają się one silniejsze i bardziej wydajne.
Wadą odzieży kompresyjnej jest jej cena. Pojedyncze sztuki kosztują od 85 do 270 zł, więc skompletowanie całego zestawu może być kosztowne. Cena odzwierciedla jednak jakość i skuteczność odzieży uciskowej. Zewnętrzna kompresja bez zapewnienia mięśniom stałej stabilizacji i nawilżenia jest niemożliwa. Pamiętaj jednak,